Local races set for August and November

With the qualification period now closed, Historic City News readers in St Augustine and St Johns County can begin educating themselves about their choices for various public offices up for election this year.

Below is a chart that lists the local St Johns County races that are contested, the candidates and party affiliations, where applicable, grouped by office for both the Primary Election in August and General Election in November.

AUGUST RACES
Faye Armitage N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 1
Robert T Smith N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 1
Vivian Browning N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 1
Gary Howell N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 5
Paul Linser N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 5
Vernon Tyrone Stroman Jr N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 5
Bruce Maguire N/P City of St. Augustine Comm – Seat 1
Deltra L Long N/P City of St. Augustine Comm – Seat 1
Errol D Jones N/P City of St. Augustine Comm – Seat 1
Roxanne Horvath N/P City of St. Augustine Comm – Seat 1
Chuck Hennessey N/P Port Waterway and Beach – Group 4
John Carl Blow N/P Port Waterway and Beach – Group 4
Robert Kee N/P Port Waterway and Beach – Group 4
Gary McMahon N/P School Board – Dist 5
Patrick Thomas Canan N/P School Board – Dist 5
Tom Rivers N/P School Board – Dist 5
CLOSED PRIMARY
Merrill P Roland NOVEMBER County Commission – Dist 1
Brian Iannucci REP County Commission – Dist 1
Cyndi Stevenson REP County Commission – Dist 1
Randy Brunson NOVEMBER County Commission – Dist 5
Alan Kelso REP County Commission – Dist 5
Joseph (Ken) Bryan REP County Commission – Dist 5
Rachael L Bennett REP County Commission – Dist 5
OPEN PRIMARY
John R Ruggeri REP County Commission – Dist 3
Ray Arthur Quinn REP County Commission – Dist 3
William (Bill) A McClure REP County Commission – Dist 3
NOVEMBER RACES
James S Werter N/P Airport Authority Group 4
Matt Mercer N/P Airport Authority Group 4
Edward Randy Covington N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 3
Janice Marie Bequette N/P Anastasia Mosq Control Dist. – Seat 3
Andrea S Samuels N/P City of St. Aug. Beach Comm. – Group 1
Andrew Putnam Birchall N/P City of St. Aug. Beach Comm. – Group 1
Edward Stephen George N/P City of St. Aug. Beach Comm. – Group 2
Rich O’Brien N/P City of St. Aug. Beach Comm. – Group 2
Robert Tim Brownlee N/P Durbin Crossing CDD – Seat 2
Sarah Gabel Hall N/P Durbin Crossing CDD – Seat 2
Austin Chapman N/P Durbin Crossing CDD – Seat 4
Daniel J Watkins N/P Durbin Crossing CDD – Seat 4
Jodi Moore N/P Heritage Landing CDD – Seat 1
Kathleen T Shippey N/P Heritage Landing CDD – Seat 1
Kelly L. Lorbeer N/P Julington Creek Plantation CDD-Seat 2
Patricia Jacob N/P Julington Creek Plantation CDD-Seat 2
Michael Charles Humphrey N/P Julington Creek Plantation CDD-Seat 5
Natalie Renee Page N/P Julington Creek Plantation CDD-Seat 5
Barry Benjamin N/P Port Waterway and Beach – Group 2
P. Brendan Burke N/P Port Waterway and Beach – Group 2
Steve Sharpe N/P Sampson Creek CDD – Seat 4
Tracy Allan Hayes N/P Sampson Creek CDD – Seat 4
Ronald Lovon Stafford N/P School Board – Dist 2
Tommy Allen N/P School Board – Dist 2
Henry C Warner N/P Soil & Water Conservation Dist. 3
James Visser N/P Soil & Water Conservation Dist. 3

Comments

comments